Vijesti

Vojni ordinarij u RH msgr. Jure Bogdan slavio svetu misu u svojoj rodnoj župi

Nedjelja, 17. 04. 2016.

Na četvrtu vazmenu nedjelju, nedjelju Dobroga Pastira, svečano je bilo u Donjemu Docu, rodnoj župi novoga vojnog ordinarija u RH msgr. Jure Bogdana. U suslavlju tridesetak svećenika, župnika domaćina don Ivana Prelasa, poljičkoga dekana i župnika Gata don Vlade Đuderije, dekana i župnika u Makarskoj msgr. Pave Banića, i uz asistenciju bogoslova Splitsko-makarske nadbiskupije msgr. Jure Bogdan predvodio je, prvi put kao zaređeni biskup, svetu misu u svojoj rodnoj župi, na veliku radost okupljenih župljana i brojnih uzvanika s raznih strana.

Misnom slavlju prethodila je procesija od župne kuće do župne crkve, koja je posvećena sv. Martinu. Po dolasku u crkvu nazočne je pozdravio don Pavo Banić, dekan i župnik u Makarskoj, i posebice izrazio dobrodošlicu msgr. Juri Bogdanu naglasivši da je njegova rodna župa ponosna što je postao novi vojni ordinarij u Hrvatskoj. Župljani su mu za ovu prigodu darovali misnicu, pektoral, albu i križ – nazvan Dolački križ, jer je originalan nađen u Podgrađu nedaleko mjesne škole, a datira koncem VI. ili početkom VII. stoljeća. Radost župljana izražena je i u pozdravnoj recitaciji koju su za ovu prigodu izrekli dvoje mladih: Marko Kaćunko i Anita Jakulj, kao i u dobrodošlici mjesnoga župnika don Ivana Prelasa.

Homilija koju je izrekao msgr. Jure Bogdan bila je protkana glavnom niti vodiljom – nedjeljnom čitanju o Dobrom Pastiru – koji je središte i u kojemu se ogleda svećenička služba koja se odvija na trima razinama: poučavanju, upravljanju i posvećivanju. „Vjernici katolici diljem svijeta su, danas, na četvrtu vazmenu nedjelju, sabrani oko uskrsloga Gospodina, Dobroga Pastira, ujedinjeni u molitvi za svećenička zvanja“. Posebice je istaknuo bogatstvo i plodnost svoje župe koja je dala oko sto svećenika. Biskup je izrazio svoju radost, što danas može slaviti sv. misu u svojoj rodnoj župi, riječima: “Od dana svoga imenovanja biskupom na blagdan sv. Andrije apostola 30. studenoga prošle godine, odlučio sam pohoditi svoju rodnu župu kad to bude moguće, kao zaređeni biskup. Bogu i svima Vama zahvalan sam da se to moglo ostvariti danas. U ovoj crkvi Sv. Martina primio sam sakramente krštenja, prve svete ispovijedi, pričesti i krizme. Ovdje sam također slavio i svoju mladu misu. I koliko god je naše selo raseljeno, i u njemu ne ključa život kao nekad, ono živi i nada se boljemu, naša župna crkva bila je i ostala središte svih važnijih zbivanja i događanja, naših prigodnih okupljanja.“

Na kraju homilije biskup Jure je sve pozvao da mole za njega i njegovu novu službu i za nova duhovna zvanja u Crkvi: “Dragi svećenici, draga braćo i sestre, htio bih vas pozvati da molite za mene, apostolskog nasljednika, koji imam specifičnu zadaću u upravljanju u Kristovoj Crkvi u Vojnoj biskupiji u Republici Hrvatskoj. Molite se za mene da na povjerenom području izvršim svoje poslanje učitelja i navjestitelja Božje Riječi, da mudro upravljam povjerenim mi vjernicima, da ih vodim Bogu svetošću života i bogoslužnim činima. U vaše molitve preporučujem sve naše biskupe i svećenike. Molite da se znamo pobrinuti za sve povjerene nam duše, i one izgubljene i odlutale od povjerenog nam stada. Danas su s nama i naši bogoslovi, mladići koji u svome srcu osjećaju da ih Bog poziva na uzvišenu svećeničku službu. Njihov put pratite i zalijevajte svojim molitvama. Duhovno zvanje je uvijek dijalog ljudskoga i Božanskog srca – susret Boga i čovjeka, Boga koji poziva i čovjeka koji u svojoj slobodi odgovara na Božji poziv. Molite Gospodara žetve da pošalje radnike u žetvu svoju.“

U molitvi vjernika molilo se za potrebe Crkve i svijeta, za duhovna zvanja, i s posebnim pijetetom za poginule branitelje u Domovinskom ratu, od kojih su na današnji dan, 17. travnja, svoj život za Domovinu položili sedam branitelja iz poljičkoga dekanata: Ante Šošić, Andre Vedran Rakuljić, Neven Pocrnjić, Marko Lozančić, Miljenko Zečić, Tonči Marušić i Marko Kristić.

Na kraju misnog slavlja otpjevana je hrvatska himna, a nakon pjevanja himne msgr. Jure Bogdan i svećenici zaputili su se na mjesno groblje, da bi izmolili odrješenje za sve koji počivaju u tome groblju. Na kraju se biskup zaustavio u molitvi na grobu svojih pokojnih roditelja.

Nakon svete mise priređen je domjenak. U blagoslovnoj molitvi jela msgr. Bogdan se prisjetio svoga svećeničkog puta i zahvalio svima koji su ga pratili. U molitve je uključio sve s kojima ga je Providnost kroz život povezala. S velikom radošću pozdravio je nazočne i izrazio im dobrodošlicu.

Vojni ordinarijat u RH
Ksaverska cesta 12
HR - 10 000 ZAGREB

(01) 46706 60 (59)

46706 62

vojni.ordinarijat@morh.hr

Izdvojeno

Primiti, zaštiti, promicati i integrirati (15. 01. 2018.)

Pismo biskupa Pere Sudara, predsjednika Vijeća HBK i BK BiH za hrvatsku inozemnu pastvu, u povodu Svjetskog dana selilaca i izbjeglica

„ Dijete nam se rodilo, sin nam je darovan „ (06. 01. 2018.)

Božićna poruka vojnoga ordinarija msgr. Jure Bogdana

Založiti se za temeljne vrjednote obrazovanja i obitelji (07. 12. 2017.)

Poruka biskupa Hrvatske biskupske konferencije  

Poruka pape Franje za 55. Svjetski dan molitve za duhovna zvanja (07. 12. 2017.)

  Slušati, razlučivati, živjeti Gospodinov poziv

22. travnja 2018.

Poruka biskupa Josipa Mrzljaka uz Nedjelju Caritasa (06. 12. 2017.)

.

Poruka biskupa Ivice Petanjka pomorcima i ribarima za sv. Nikolu (05. 12. 2017.)

“Unutarcrkveni dijalog, suradnja i suodgovornost” (30. 11. 2017.)

Program 58. teološko-pastoralnog tjedna; Zagreb, 23. do 25. siječnja 2018.

 

“Migranti i izbjeglice - muškarci i žene u potrazi za mirom” (30. 11. 2017.)

Poruka svetoga oca Franje za 51.  Svjetski dan mira 1. siječnja 2018.

Magnum principium (20. 09. 2017.)

Apostolsko pismo u obliku motu propria vrhovnog svećenika Franje kojim se unose promjene u kan. 838 Zakonika kanonskog prava

Naše ljudsko dostojanstvo i dobrobit duboko su povezani s našom brigom za čitav stvoreni svijet (01. 09. 2017.)

Zajednička poruka pape Franje i ekumenskog patrijarha Bartolomeja prigodom proslave III. Svjetskog dana molitve za skrb o stvorenom svijetu, 1. rujna 2017.

Škola i vjeronauk pred izazovom obrazovne reforme (01. 09. 2017.)

Poruka predsjednika Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za katehizaciju i novu evangelizaciju na početku školske i katehetske godine 2017./2018.

Primiti, zaštititi, promicati i integrirati migrante i izbjeglice (23. 08. 2017.)

Poruka pape Franje za Svjetski dan selilaca i izbjeglica 2018. (14. siječnja 2018.)

Okružno pismo biskupima o kruhu i vinu za euharistiju (18. 07. 2017.)

Kongregacije za bogoštovlje i sakramentalnu stegu

Ne ljubimo riječima, već djelima (26. 06. 2017.)

Papina poruka za 1. svjetski dan siromašnih, 19. studenoga 2017.

Misija u srcu kršćanske vjere (16. 06. 2017.)

Poruka pape Franje za Svjetski misijski dan 2017. (22. listopada)

Zajednička Izjava komisija „Iustitia et pax” BK Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije (08. 05. 2017.)

Izjava komisija „Iustitia et pax" BK BiH, HBK i SŠK

Poruka vojnog ordinarija msgr. Jure Bogdana za Uskrs 2017. (16. 04. 2017.)

Zagreb, Veliki ponedjeljak 2017.

“Velika mi djela učini Svesilni!” (Lk 1, 49) (31. 03. 2017.)

Papina poruka za 32. svjetski dan mladih (9. travnja 2017.)

Tjedan solidarnosti s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini (03. 03. 2017.)

Poslanica predsjednika Hrvatskog Caritasa varaždinskog biskupa msgr. Josipa Mrzljaka

Ne boj se jer ja sam s tobom (Iz 43, 5). Priopćivanje nade i povjerenja u našem dobu (22. 02. 2017.)

Poruka pape Franje za 51. svjetski dan sredstava društvene komunikacije (28. svibnja 2017.)

Božja riječ je dar. Drugi su dar (08. 02. 2017.)

Poruka pape Franje za korizmu 2017.

“Pojavila se milost Božja, spasiteljica svih ljudi” (Tit 2, 11). (19. 12. 2016.)

Božićna poruka vojnog ordinarija msgr. Jure Bogdana

U misiji pod vodstvom Duha (09. 12. 2016.)

Poruka pape Franje za 54. svjetski dan molitve za duhovna zvanja 2017. (7. svibnja )

Ad resurgendum cum Christo (Da bi se suuskrslo s Kristom) (25. 10. 2016.)

Naputak Kongregacije za nauk vjere o pokapanju tijela preminulih i čuvanju pepela u slučaju spaljivanja

Arhiva vijesti

Linkovi