”Premda je obitelj često na udaru, ona će se održati snagom vjere”, rekao je vojni biskup Juraj Jezerinac predvodeći euharistijsko slavlje na zavjetnom hodočašću pomoraca Gospi Trsatskoj koju ljudi od mora nazivaju i Kraljicom Jadrana. Brojni pripadnici Hrvatske ratne mornarice, Lučke kapetanije, ribari, nekolicina pripadnika Pomorske policije, ali i brojne obitelji pomoraca ispunili su trsatsku baziliku u nedjelju, 9. svibnja. U slavlju su im se pridružili državni tajnik za more kapetan Mario Babić, kapetan Lučke kapetanije Rijeka Darko Glažar te provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda fra Željko Železnjak dok je liturgijsko pjevanje animirala klapa Sv. Juraj, Hrvatske ratne mornarice klapa.
U propovijedi vojni biskup upozorio je kako uz nedostatak mira među narodima, nedostaje mir u obiteljima. “Ne može se reći za mnoge obitelji da su živi primjer Nazaretske obitelji”, rekao je propovjednik podsjetivši na nedavnu izjavu “Iustitia et pax” u kojoj se kaže kako obitelj u proteklih dvadeset godina nije uživala pozornost države i društva kakvu zaslužuje. Brak koji počiva na biblijskim temeljima sve je više ugrožen, upozorio je biskup Jezerinac primijetivši kako se sve više pozornosti posvećuje legalizaciji istospolnih brakova. Pritom veliku ulogu igraju i mediji koji ista nastojanja podržavaju, rekao je vojni biskup dodavši da ta pitanja pokreću teme kršćanskog vrednovanja braka i obitelji, poštovanja sakramenta ženidbe te odgoja mladih. “Odrekne li se Europa tradicionalnih kršćanskih vrijednosti, neminovno je osuđena na smrt zajedno s hrvatskim narodom”, rekao je biskup Jezerinac.
Obitelj je temelj društva i najsigurniji oslonac jednog naroda i premda je često na udaru ona će se održati snagom vjere, rekao je propovjednik istaknuvši da se u obitelji sprječava maloljetničko nasilje, korupcija i kriminal. U nastavku je podsjetio na činjenicu da su o važnosti obitelji govorili blagopokojni papa Ivan Pavao II. predvodeći misu na riječkoj Delti 8. lipnja 2003. godine te blaženi kardinal Alojzije Stepinac koji je rekao da je Marija bila i ostala čarobni magnet koji povezuje članove obitelji i ujedinjuje ih u skladnu cjelinu.
Obraćajući se mnogobrojnim pripadnicima Hrvatske ratne mornarice, Lučke kapetanije, pomorcima i njihovim obiteljima, vojni biskup je istaknuo da samo snagom vjere i života po njoj možemo očekivati bolju budućnost. Vjera je baština hrvatskog naroda, ali i obveza, istaknuo je propovjednik najavivši skorašnje hodočašće u Lurd. “Nedavno mi je francuski vojni biskup rekao da Hrvati imaju nešto što je Europi potrebno. I drugi državnici su istaknuli kako bi danas bilo teško zamisliti međunarodno hodočašće pripadnika različitih vojski svijeta bez Hrvatske”, rekao je biskup Jezerinac. Hrvatski vojnici svojom nazočnošću promijenili su sliku, ali i politiku Francuske prema Hrvatskoj, rekao je biskup dodavši kako je to je zasluga hrvatskih vojnika koji svjedoče svoju vjeru u inozemstvu.
Zahvalno hodočašće pomoraca zaključeno je pomorskom feštom u Pastoralnom centru “Auli pape Ivana Pavla II.” (ika)
Vojni ordinarijat u RH
Ksaverska cesta bb
10 000 Zagreb
Tel.: +385 1 46706 60 (58) (59)
Faks: +385 1 46706 62
uprava@vojni-ordinarijat.hr
Reakcija na napise dnevnog tiska
Vojnici su dužni poštovati zapovijed ljubavi
Hrvatska je znak da Duh Božji djeluje.
Razgovor biskupa Jezerinca za Hrvatski vojnik broj 344, svibanj 2011.
Prvostupanjska Haška presuda generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču
U kapeli Vojnog ordinarijata na Ksaverskoj cesti bb svake nedjelje slavi se sveta misa u 10 sati.
broj 1. (47) - 2012. Službeno glasilo Vojne biskupije u Republici Hrvatskoj
Obavijesti VK "Gospe Snježne" i kateheza za 6. nedjelju kroz godinu vojnog kapelana fra Marka Mede
Broj 4(93)/2012. 5. nedjelja kroz godinu "OZDRAVI MNOGE KOJE SU MUČILE RAZNE BOLESTI "
PU primorsko goranska. Godina: II. (2012.) broj 6. Peta nedjelja kroz godinu
God. VIII., br. 6. 2011. Mjesečnik vojnih kapelanija Karlovačkog dekanata